בטיחות במזון ובקרת איכות המים

Food safety

מאמר זה יסביר אודות חשיבות בדיקת איכות המים מדי תקופה על ידי מעבדה המוסמכת לכך, מהם השלבים של בדיקות אלו ומה התפקיד של משרד הבריאות בכל הקשור אל איכות גבוהה של מים בישראל.

 בודקים את איכות המים

חשוב לדעת כי מדינת ישראל קפדנית מאוד בכל הקשור אל בדיקות שונות של איכות המים. בנוסף, יש לה תקנות שונות שעיקרן הבטחה שהמים אכן יעמדו בתקנים המחמירים ביותר שנקבעו. נכון להיום בדיקת איכות המים אשר המדינה מבצעת כוללת בתוכה בדיקה של כשמונים חומרים שהוגדרו כמסוכנים ומזהמים. אם אחד מהחומרים הללו התגלו בעת הבדיקה במעבדה, המים חייבים לעבור חיטוי בהתאם לנהלים רשומים ומסודרים. כל הבדיקות, התקנות ואנשי המקצוע המבצעים את הבדיקות ואת החיטוי הנדרש כפופים אל משרד הבריאות של מדינת ישראל.

 תהליך פיקוח על בדיקות איכות מים

בישראל, משרד הבריאות הוא זה שאחראי על בדיקת מתקני המים בישראל, המקורות של המים, תהליך חיטוי המים ומתן אישור המתיר למעבדות שונות לבצע את הבדיקות הדרושות בכל הקשור אל איכות המים. משרד הבריאות הוא זה שיוודא כי ספקי המים אכן עומדים בכל הדרישות, כי בדיקת איכות המים מתבצעת במעבדה מוסמכת בתדירות התואמת את התקנות ועוד. התהליך מתבצע בשלבים הבאים:

  • בדיקת איכות המים – זהו תמיד השלב הראשון של הפיקוח על המים. מעבדה מוסמכת לביצוע הבדיקות הנדרשות תקבל דגימה או דגימות של המים היישר מהמקור. ייבדק האם במים יש חומרים מזהמים או מסכנים ש נקבעו מראש בתקנות וחומרים נוספים ברמות שונות. אם התוצאות של הבדיקה לא עומדות בתקנות, הספק של אותם מים מחויב להעביר את המים מאותו מקור האספקה תהליך של חיטוי. לאחר מכן חוזרים שוב על הבדיקות ומקבלים אישור לאספקה קבועה רק אם התוצאות עומדות בתקנים.
  • בדיקת מערכת האספקה- בדיקות המעבדה הבאות יהיו לגבי מערכת האספקה שמובילה את המים לבתיהם של אנשים בערים שונות. כאן נבדקת הצנרת של המערכת ונעשות בדיקות מעבדה שעיקרן לאתר חומרים מסוכנים (חיידקים או כימיים) אשר עלולים לסכן את השותים מהמים.
  • מערכות נקודתיות- כאן ייבדקו המים של כל מערכת פנימית עירונית. הבדיקות הן זהות לבדיקות של מערכת האספקה הכללית, רק שכאן מדובר על נקודות רבות בארץ וזאת בהתאם לכמות הערים, המושבים והקיבוצים.

 הסמכה של מעבדות

בדיקות בטיחות במזון במעבדה ובדיקות של איכויות המים חייבות להיעשות על ידי מעבדות המוסמכות לכך על ידי הרשות המסמיכה מעבדות בישראל. בנוסף, משרד הבריאות חייב להכיר במעבדה כמוסמכת. מעבדות מבצעות סוגים שונים של בדיקות, ביניהן כל הקשור אל בטיחות במזון, בדיקות המותאמות לתקנים השונים שפורסמו על ידי משרד הבריאות, בדיקות של חיי מדף, בדיקות חומרים מסוכנים במזונות חשודים ובדיקות המותאמות לכל התקנים שפורסמו אודות איכות המים בישראל.

תשארו בקשר

כדי להמשיך לקבל מאיתנו כתבות ומתכונים, תשארו איתנו בקשר על ידי זה שתרשמו לניוזלטר שלנו:)

גלילה למעלה